Share

Award Recipients

2016 Recipients

  • Mark Brennan - Agricultural Economics, Sociology, and Education
  • John Ewing - Agricultural Economics, Sociology, and Education
  • Daniel Tobin - International Programs

2015 Recipients

  • Jeff Catchmark - Agricultural and Biological Engineering
  • Doug Schaufler - Agricultural and Biological Engineering

2014 Recipients

  • Randal Bock – Agricultural & Biological Engineering
  • John Ewing – Agriculture Economics, Sociology and Education
  • Kelli Hoover - Entomology
  • *Edward Jaenicke (3) – Agriculture Economics, Sociology and Education

2013 Recipients

  • Megan Marshall - Ag & Bio Engineering
  • Herschel Elliott - Ag & Bio Engineering
  • Nancy Dreschel - Animal Sciences

2012 Recipients

  • Burt Staniar - Animal Sciences
  • Mark Brennan - Ag Econ, Sociology & Education
  • Chad Dechow - Animal Sciences

2011 Recipients

  • * Rama Radhakrishna (3)
  • John Ewing - Ag Econ, Sociology & Education
  • Dennis Buffington - Ag & Bio Engineering (Emeritus)
  • Leif Jensen - Ag Econ, Sociology & Education
  • Theodore Alter - Ag Econ, Sociology & Education

2010 Recipients

  • Leland Glenna - Ag Econ, Sociology & Education
  • Jason Kaye - Ecosystem Science & Management
  • James Dunn - Ag Econ, Sociology & Education
  • Edward Jaenicke (2) - Ag Econ, Sociology & Education

2009 Recipients

  • * Andrew Mc Nitt (3)
  • Rama Radhakrishna (2) - Plant Science
  • Robert J. VanSaun - Veterinary & Biomedical Sciences

2008 Recipients

  • Dr. Andrew McNitt (2) - Plant Science
  • *Mr. Dan Stearns (3) - Plant Science

2007 Recipients

  • Avery August - Veterinary & Biomedical Sciences
  • Consuelo De Moraes - Entomology
  • Marvin Hall - Plant Science
  • Ronald Kensinger - Animal Sciences (Emeritus)
  • Rama Radhakrishna - Ag Econ, Sociology & Education

2006 Recipient

  • Ted Jaenicke - Ag Econ, Sociology & Education

2005 Recipients

  • Dan Stearns (2) - Plant Science
  • Kenneth Kephart - Animal Sciences (Emeritus)
  • Paul Heinemann - Ag & Bio Engineering

2004 Recipients

  • Wayne Myers - Ecosystem Science & Management (Emeritus)
  • Dan Stearns (1) - Plant Science
  • *Harold Harpster (3) - Animal Science (Emeritus)
  • *Edgar Yoder (3) - Ag Econ, Sociology & Education

2003 Recipients

  • James Beierlein - Ag Econ, Sociology & Education
  • Harold Harpster (2) - Animal Science (Emeritus)
  • Heather Karsten - Plant Science
  • Andrew McNitt (1) - Plant Science
  • Diane McLaughlin - Ag Econ, Sociology & Education
  • Edgar Yoder (2) - Ag Econ, Sociology & Education

2002 Recipients

  • Harold Harpster (1) - Animal Science (Emeritus)
  • Harvey Manbeck - Ag & Bio Engineering (Emeritus)
  • Robert Shannon - Ag & Bio Engineering

2001 Recipients

  • Lester C. Griel - Veterinary & Biomedical Sciences
  • E. Jay Holcomb - Plant Science/Horticulture
  • Albert R. Jarrett - Ag & Bio Engineering (Emeritus)
  • Lawrence D. Muller - Animal Science
  • Edgar P. Yoder (1) - Ag Econ, Sociology & Education

 

*Academy of Excellence