Share

Current Membership

Maintain current membership as reflected at the date indicated.

2016 Membership
Annual & Life


Renewing Annual Members (Initiation Year - State if other than PA)

  • • Theodore R. Alter (1981), Professor 
  •   Ken Balliet- (2014) Central Susquehanna County District Director
    • Christy Bartley (1996), Program Leader, 4-H Youth Development
    • Brenda Bernatowicz (1985), Regional Director, Committee Chair, Scholarship & Loans
    • Cathy Bowen (1996), Consumer Issues Specialist/Associate Professor
    • James Clark - (2014) McKean County
  •   Marilyn Corbin, State Program Leader, Children, Youth & Families (1978, NC)
    • Mary Jo Depp-Nestlerode (1981), Central Region Director
    • Don Tanner, District Director, Northwest Regioin
    • Sarah Cornelisse (2012), Senior Extension Associate,
    • Robert Goodling (2009), Extension Educator
    • Melinda Graver (2008), Family Living/Family Resiliency Educator
    • Martha R. Gregory (1991), Extension Educator - Past-President - 2012
    • Elise Gurgevich (2008), EFNEP  
    • Sandra Hall (1997), Extension Educator, Committee Chair, Recognition on Retirement
    • Jill Cox (2011) 
  •   Dwayne Hay - (2013) - Bedford County
  •   Jeff Himes (2013) - Tioga County
  • • George Hurd, CEO - Capital
    • Patreese Ingram (1997), Associate Professor - Treasurer - 2012
    • Dan Kniffen (2004), Extension Beef Specialist
    • Robin Kuleck
  •  Jonathan Laughner (2008), Beaver County - Secretary - 2012
    • Gregory Martin (2005), Educator - Poultry 
    • Claudia Mincemoyer (1993), Associate Professor
    • Beth Raney (2000), eXtension Professional Development Leader
    • Jan Scholl (1989), Associate Professor, Committee Chair, Global Relations
    • Mandel Smith (1998, GA), Montgomery County, Committee Chair, Annual Meeting
    • Nancy Stevens (1984), CEO - Southeast
    • Janice Stoudnour (2005), County Extension Director
    • Ann Swinker (1981), Extension Horse Specialist - Vice-President - 2012
    • Karen Thomas (1992), Extension Educator, Committee Chair, Nomination
    • Karen Vines (2004), Sr. Extension Associate. Chair
    • Staci Hritz (2012), 4-H Educator, Centre County
    • Thomas E. Walker (1982),
    • Peter Wulfhorst (2005), Community Development Extension Educator - Pike
    • Donna Zang (1984), County Extension Director

 

• Life Members (Initiation Year)

  •   Donald Ace (1966)
  •   Richard Adams (1966)
  •   W. Paul Anderson (1966)
  •   J F Bauermann (1966)
  •   Marcia Beppler (1979)
  •   Shirley Bixby (1996)
  •   Frank Bortz (1966)
  •   Andrea Bressler (2012)
  •   Diane V. Brown (1971)
  •   Emory J. Brown (1967)
  •   Sheila A. Burcin (1975)
  •   T H Calvert (1969)
  •   Anne Cornell (1993)
  •   Nancy C. Covert (1979)                                                             
  •   Nancy Crago (2010)
  •   Fred Davis (1996 - Ret. 2007)
  •   Marian Dawson (1967) 
  •   L.C. Dayton (1947)
  •   Mary Dorricott (1967)
  •   Gertrude F. Dougherty (1979)
  •   Rebecca Drick (1970)
  •   David L. Dunbar (1975)
  •   Duane G. Duncan (1966)
  •   James Fawcett (1946)
  •   Roland Freund (1981)                                                            
  •   Marilyn Furry (2010) 
  •   Charles Gale (1975)
  •   Deborah Gregory (2012)
  •   June M. Hager (1954)
  •   Kay Hastings (1967)
  •   J. Cordell Hatch (1965)
  •   Anne Heinsohn (1965)
  •   Nancy Hogg (1973)
  •   John Holbert (1957)
  •   Alton Homan (1967)
  •   Kenneth Hood (1945)
  •   Kathryn Hostetler (1972)
  •   Ronald Hostetler (1969)
  •   Robert N. Houston (1970)
  •   Carroll Howes (1962)
  •   Joyce Hustey (1967)
  •   Gerald Johnston (1956)
  •   Nancy Kadwill (2012)
  •   David Kantner (1971)
  •   Barbara Kinnan (1966)
  •   Robert B. Lewis (1976)
  •   Patricia Long (1966)
  •   Joseph Macialek (1968)
  •   Jane Marhefka (1965)
  •   Lee Miller (1973)
  •   Lorrain Miller (1966)
  •   Ruth O'Connor (1966)
  •   Justine Olive (1978)
  •   Thomas E. Piper (1966)
  •   Patricia Powley (1975) Past ESP National  President
  •   James C. Pratt (1995)
  •   Edith Reisler (1961)
  •   Jerry Reyburn (1973)
  •   Allet Schadler (1974)
  •   Russel  Seward (1965)
  •   Dorothy Smith (1967)
  •   L. Sollenberger (1966)
  •   Ward Stover (1961)
  •   Fay Strickler (1977)
  •   Joan S. Thomson (1978)
  •   Nancy Wallace (1975)- Past National NE Regional Chair
  •   William White (1960) 
  •   John Withrow (1965) 
  •   Linda Yungwirth (1996 - Ret. 2005)