Share

Outstanding Student in Two-Year Program

This award is presented to students who are judged to be outstanding "all-around" students. The recipients are individuals who are strong academically, who have demonstrated leadership potential, and have the interest and the persistence to achieve their goals.

2016 Award Winners

  • Forest Technology Program (Penn State Mont Alto)
    Joshua Hersl
  • Golf Course Turfgrass Management Program (Penn State UP)
    Robert J. Sicinski

2015 Award Winners

  • Forest Technology Program (Penn State Mont Alto)
    Aaron Lewis
  • Golf Course Turfgrass Management Program (Penn State UP)
    Morgan D. Robins

2014 Award Winners

  • Forest Technology Program (Penn State Mont Alto)
    Ethan Mansfield
  • Golf Course Turfgrass Management Program (Penn State UP)
    Collin Harley

2013 Award Winners

  • Wildlife Technology Program (Penn State Dubois)
    April Sperfslage
  • Forest Technology Program (Penn State Mont Alto)
    Tosh Rung
  • Golf Course Turfgrass Management Program (Penn State UP)
    Logan Murphey

2012 Award Winners

  • Wildlife Technology Program (Penn State Dubois)
    Nicholas J. Moore
  • Forest Technology Program (Penn State Mont Alto)
    Andrew Gundlach
  • Golf Course Turfgrass Management Program (Penn State UP)
    Wayne Shane Lee

2011 Award Winners

  • Wildlife Technology Program (Penn State Dubois)
    Nathan McCandless
  • Forest Technology Program (Penn State Mont Alto)
    Scott Grimm
  • Golf Course Turfgrass Management Program (Penn State UP)
    Gary Nolan
  • Ag Business Management Program (Penn State UP)
    Katie Kurtz

2010 Award Winners

  • Wildlife Technology Program (Penn State Dubois)
    Doug Kessler
  • Forest Technology Program (Penn State Mont Alto)
    Richard Hutton, Jr
  • Golf Course Turfgrass Management Program (Penn State UP)
    Adrien Van Dyk
  • Ag Business Management Program (Penn State UP)
    Callie King

2009 Award Winners

  • Wildlife Technology Program (Penn State Dubois)
    Nathan Fronk
  • Forest Technology Program (Penn State Mont Alto)
    Kevin Braun 
  • Golf Course Turfgrass Management Program (Penn State UP)
    Dennis Hugill
  • Ag Business Management Program (Penn State UP)
    Keith Fry

2008 Award Winners

  • Wildlife Technology Program (Penn State Dubois)
    Andrea Graham
  • Forest Technology Program (Penn State Mont Alto)
    Tiffany Roddy
  • Golf Course Turfgrass Management Program (Penn State UP)
    Robert Finnegan
  • Ag Business Management Program (Penn State UP)
    Kassondra Franz 

2007 Award Winners

  • Wildlife Technology Program (Penn State Dubois)
    A. stephen Ferreri, Jr.
  • Forest Technology Program (Penn State Mont Alto)
    Thomas Oliver
  • Golf Course Turfgrass Management Program (Penn State UP)
    Scott Martell
  • Ag Business Management Program (Penn State UP)
    Justin Miller 

2006 Award Winners

  • Wildlife Technology Program (Penn State DuBois)
    Michael Dinsmore
  • Forest Technology Program (Penn State Mont Alto)
    John Wakefield
  • Golf Course Turfgrass Management Program (Penn State UP)
    Clint Forstrom
  • Ag Business Management Program (Penn State UP)
    Emily Grove

2005 Award Winners

  • Wildlife Technology Program (Penn State Dubois)
    Kelly Williams
  • Forest Technology Program (Penn State Mont Alto)
    Joey Gilbert
  • Golf Course Turfgrass Management Program (Penn State UP)
    Darcy Billetdeaux
  • Ag Business Management Program (Penn State UP)
    Jamie Bechtel

2004 Award Winners

  • Wildlife Technology Program (Penn State DuBois)
    David Sittler
  • Forest Technology Program (Penn State Mont Alto)
    Donald Bratz
  • Golf Course Turfgrass Management Program (Penn State UP)
    Seth Miller and Jesse Trcka 
  • Ag Business Management Program
    Heidi King Gyorke

 2003 Award Winners

  • Wildlife Technology Program (Penn State DuBois)
    Shawn Miller
  • Forest Technology Program (Penn State Mont Alto)
    Brian Kieffer
  • Golf Course Turfgrass Management Program (Penn State UP)
    John Ellis 

 2002 Award Winners

  • Wildlife Technology Program (Penn State DuBois)
    Christi Olosky
  • Forest Technology Program (Penn State Mont Alto)
    Gary Lee Smith Jr.
  • Golf Course Turfgrass Management Program (Penn State UP)
    Travis Blamires
  • Ag Business Management Program (Penn State UP)
    Scott Wakefield 

2001 Award Winners

  • Wildlife Technology Program (Penn State DuBois)
    Joshua Brown
  • Forest Technology Program (Penn State Mont Alto)
    Tracey Lee Coulter
  • Golf Course Turfgrass Management Program (Penn State UP)
    Toby Kiggins
  • Ag Business Management Program (Penn State UP)
    Tiffany Woodworth 

2000 Award Winners

  • Wildlife Technology Program (Penn State Dubois)
    Teresa Morrison
  • Forest Technology Program (Penn State Mont Alto)
    Valerie Sauter
  • Golf Course Turfgrass Management Program (Penn State UP)
    Jeffrey MacLean
  • Ag Business Management Program (Penn State UP)
    Justin Howes 

1999 Award Winners

  • Wildlife Technology Program (Penn State Dubois)
    Patrick McElhenny
  • Forest Technology Program (Penn State Mont Alto)
    Staci Grimes
  • Golf Course Turfgrass Management Program (Penn State UP)
    Jonathan Stahl